Acer

 

https://fitwheels.eu/

 

Zaproszenie na Rajd Jagodowy do Ruszowa

Kategoria

Jagodowy Rajd Rowerowy w Ruszowie. Jagodowe Lato w Ruszowie 2018

7.07.2018 r. od godziny 10:00 w Parku na ul. Żagańskiej w Ruszowie

Już niedługo spotkamy się na czwartej edycji Jagodowego Rajdu Rowerowego w Ruszowie. Jest to impreza rowerowa w ramach festynu pod nazwą Jagodowe Lato w Ruszowie.

Pomysł rajdu rowerowego narodził się w 2015 r. organizatorzy Jagodowego Lata stwierdzili, że czas coś zmienić w festynie.  Ponieważ organizatorzy skupieni byli wokół Klubu Ludzi Aktywny Pirat (KLAP Pirat) –miłośników jazdy na rowerach - zaczęto myśleć o imprezie rowerowej.

ruszów
Scieżki  w Ruszowie

Na spotkaniu organizacyjnym doszliśmy do wniosku, że ma być to spotkanie ludzi lubiących rower, las i rekreację, którzy chcą przejechać ciekawą trasę i przy okazji przeżyć rowerową przygodę. Miała być to impreza dla każdego bez względu na wiek, rodzaj i wartość roweru czyli dla wytrenowanych kolarzy oraz osób, dla którym rower służy by pojechać do sąsiadki, sklepu, czy kościoła. Dlatego to ma być rajd a nie wyścig, udział w nim mieli brać uczestnicy a nie zawodnicy. Powstały trzy trasy – rodzinna, turystyczna i ekstremalna. Ostateczny pomysł trzeba było jeszcze przeforsować na spotkaniu organizacyjnym Jagodowego Lata. Muszę przyznać, że były opory, ale organizatorzy  kategorycznie postawili sprawę. I tak oto w lipcu 2015 r. w Ruszowie zagościła nowa impreza.

Okazało się, że znalazło się wielu życzliwych ludzi, którzy pomogli i zaangażowali się jej organizację. Wymienię tylko  przykładowo Nadleśniczego Ruszowa, Panie i Panów przygotowujących pierogi dla uczestników, sołtysów,  młodzież obsługująca bufet im wszystkim , którym dziękujemy za pomoc w dotychczasowych imprezach. Do tego dochodzą sponsorzy-lokalni przedsiębiorcy, o których piszemy na Facebooku na wydarzeniu Jagodowy Rajd Rowerowy i Jagodowe Lato w Ruszowie. Jak widać organizacja takiej imprezy to gra zespołowa i praca każdej osoby jest na wagę złota. Moja działka to opracowanie trasy.

Jako trasę wykorzystaliśmy lasy-Bory Dolnośląskie a przede wszystkim wzgórza morenowe w Kościelnej Wsi.

W 2018 r. impreza nabierze nowego kształtu. Nadal pozostanie rajdem dla każdego, znowu będziemy w Borach Dolnośląskich, lecz tym razem trasa będzie szczególnie interesująca. Obejmie bowiem część singieltracków - ścieżek rowerowych budowanych w lasach przez Nadleśnictwo Ruszów. Jest duży projekt otwierający lasy na turystykę. Piękne wijące się między drzewami dróżki podjazdy i zjazdy a obok nich leśne dukty i odcinki szutrowe. Całość to  21 km ścieżek pieszo-rowerowych, a w tym 7 km single-tracków, które prowadzą przez leśne wzgórza morenowe Ruszowa i Kościelnej Wsi. Okolica obfituje podjazdy i zjazdy.  To gwarantuje wspaniałą zabawę na rowerze i oddech leśnym powietrzem unikatowego lasu w Ruszowie, Kościelnej Wsi i Okrąglicy. To także idealne miejsce do treningu kolarskiego szczególnie interwałowego. Sigieltracki te są świetnie położone z puntu widzenia mieszkańców Bolesławca, Zgorzelca, Żar, Żagania, Zielonej Góry. To w okolicy 50 km czy nawet większej jedyne takie miejsce. Wiem, że lokalni przedsiębiorcy szykują parkingi i punkty gastronomiczne. Warto zatem będzie przyjechać do Ruszowa. Także do biegania miejsce to jest znakomite. A jeśli powiem, że 18 sierpnia, o godz. 12.00. w oddalonej 8 kilometrów Gozdnicy organizowany jest Bieg Wilka - Crossy na dystansie 10 km i 6 km, z udziałem naprawdę mocnych biegaczy, to znaczy, że tworzy się tu naprawdę piękna okolica.

ruszów
singletrack Ruszów autor zdjęcia Marek Śłedziona

Wracając do Rajdu, już 7 lipca 2018 r. Udział jest bezpłatny, a zapisy będą miały miejsce w parku (lokalizacja: https://goo.gl/maps/WNjzt1dZLTQ2) o godzinie 10:00. Można także się dopisać online na stronie https://bit.ly/2JQLoSB. Na ten moment mamy zgłoszonych blisko 100 uczestników.

W tym roku proponujemy do wyboru dwie trasy-rodzinną– ok 17 km oraz przygodową ok. 25 km.  Wyruszać będziemy z Parku w Ruszowie, wspólnie pojedziemy na miejsce wjazdu do lasu. Tam nastąpi uroczyste otwarcie singieltacków i wjazd do lasu.

Trasa rodzinna pomyślana jest tak aby niezależnie od umiejętności, kondycji  i wieku każdy nawet dziecko ją przejechał. Po raz pierwszy na trasie rodzinnej zobaczymy Głaz ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma I. Przejdziemy trzy razy singieltrackami (jeden pokonamy w dwóch kierunkach). Podjazdy  będą lekkie zjazdy ciekawe i sporo odcinków płaskich.

Na trasie przygodowej można przeżyć prawdziwą rowerową przygodę z widokami, ciekawymi podjazdami, widowiskowymi zjazdami. 6 razy wjedziemy na singieltracki. Ta trasa to hurtowania endorfin. Nieco trudniejsza niż rodzinna w kilku miejscach wymagająca rozwagi i koncentracji. Dla zaawansowanych może być to dobry trening przed imprezą mtb.

ruszów
Single  w ruszowie wzgórza Morenowe  w Koscielnej Wsi autor zdjęcia Marek Śledziona

Zakończenie w parku. Na trasie bufet z wodą i bananami, a po rajdzie losowanie upominków.  

Zapraszamy do Ruszowa 7.07.2018 r. zapisy w Parku na ul. Żagańskiej od godziny 10:00

Regulamin będzie dostępny na Facebooku https://www.facebook.com/events/416888555493335/

 


Marek Śledziona