Acer

 

https://fitwheels.eu/

 

Test kół Evanlite Champion 45 vs Evanlite 38 NEW DISC

Każdy  z nas kolarzy po  zakupie nowego elementu wyposażenia staję się testerem. Stara się ocenić jak działa ów element. Czy owijka jest wygodna czi kierownica ma dobre gięcie i jest sztywna. Opony i koła to również popularne elementy którymi poprawia się rower. Tu kolarz zastanawia się czy to jest szybsze. W związku  z tym że realne różnice nie są rzędu 20 %, wyczucie na oko co szybsze a co wolniejsze nie jest łatwe..

Sprawy nie ułatwiają nam producenci. Porównanie na własną rękę posługując się opisami producentów nic nie da. Branża, mam wrażenie nie chce stworzenia standardów pomiarów. Jak na skalę przemysłu branaża rowerowa nie jest branżą dużą.  stąd jest kawałek drogi do stworzenia takich standardów. Z oczywistych względów producencie którzy nie produkują najszybszych kół będą przeciwni takim standardom. Nic nowego. w innych branżach jest dokłądnia tak samo standardy są ale poddaje się im tylko czołówka.

Co pozostaje ciekawym faktów kolarzom? Przeprowadzić własne testy. Jakiś czas temu odkryliśmy fajną pętlę  w Borach Dolnośląskich. 5,8 km praktycznie ruchu samochodowego brak. Dobrej jakości asfalt charakterystyczny dla naszej okolicy. Pętla idzie w większości między drzewami. To osłabia wpływ wiatru na test. Testujemy  w dni  z słabym wiatrem po południu by uniknąć wieczornego zatrzymania wiatru  w trakcie testów. Z czego sobie sporo osób nie zdaję sprawy robienie testów dzień po dniu jest bez sensu wiatr temperatura ciśnienie mogą się znacząco róznić. Jak widzicie staram się by te testy miały jak najmniej ułomności. Nie są idealne. Ale i tak mają więcej zalet niż test  w tunelu aerodynamicznym.

evanlite
Evanlite Champion 45

 

Tak tworzy spójne warunki i stabilne. Problem jest  w tym że tworzy warunki nie istniejące na zewnątrz. W kolarza nie uderza struga laminarnie ułożonego powietrza. Poza tym rower na stanowisku testowym stoi nieruchomo . Jak każdy kolarz wie rower podczas jazdy przechyla się na lewo i prawo - to również ma wpływ na aero całego układu.

Przy takich założniach i punkcie wyjścia od czasu do czasu testujemy sobie opony i koła na pętli w Borach.

Taki test odbył się ostatnio. Porównaliśmy koła Evanlite Champion do Evanlite New Disc 38. Evanlite to największy Polski producent kół karbonowych, oferujący koła do różnych zastosowań.

Testowałem intensywnie koła New Disc 38 Special Edition.Do dziś nie wymagają docentrowania a przeszły sporo Poza jazdą na szosie moją i kolarzy Road-Racing.pl obecnie używane są  w Gravelu. Na tych kołach Kamil Gromnicki najlepszy Kolarz Road-Racing.pl wygrał 88 kilometrowy wyścig Gravelowy. Po tej ostrej próbie koła nadal były  i są  w stanie idealnym.

Jakość zaplotu kół profesjonalny sprzęt i procedura dają  w Evanlite powtarzalną jakość.

na test zapraszam na kanał You Tube Road-Racing.pl

https://youtu.be/XjZAD3QaeUc