Acer

 

https://fitwheels.eu/

 

Test pedałów Time Xpresso 10

Kategoria

Test Road-Racing.pl

pedały Time Xpresso 10

dystrybutor: Poręba Rowery

Szosowe pedały takie jakie znamy obecnie zostały wprowadzone na rynek przez firmę Look  w połowie lat ’80. Wcześniej Kolarze używali nosków i pasków zamykających but kolarza na pedale. Sam używałem tego rozwiązania w moim pierwszym rowerze górskim marki Anlen. Jako 14 latek wdrapałem się nim na Śnieżkę, a później  z niej zjechałem. Bez amortyzatora, bez hamulców tarczowych rowerem o wadze 14kg. Zjazd na hamulcach cantilver wymagał bardzo silnych rąk, bo to jest skrajnie nieefektywna konstrukcja. V Brake przy tych hamulcach to już była moc. Takie wtedy  poruszały się po naszych drogach. Był rok 1994.

W tym czasie na rynku pedałów zatrzaskowych do szosy byli już trzej kluczowi gracze Francuski Look i Time oraz japoński Shimano. Firmy Francuskie są  z sobą powiązanie rodzinnie i obie oferują wyjątkowej jakości produkty. Produkty carbonowe tych firm produkowane są poza Azją.

Time w produkcie Xpresso 10 postawił na swoje technologie, czyli największa platformę 700 mm2,  specyficzny rodzaj podwójnego luzu Pedał oprócz posiadania luzu obrotowego posiada również 2,5 mm luz boczny. Luz ten podczas jazdy nie jest odczuwalny stopa znajduję swoje miejsce i tak się już jedzie.

 

Pedały są  polecane dla kolarzy  z wrażliwymi kolanami, po zabiegach itd. Inni również odczują super transfer mocy, który gwarantuję olbrzymia platforma. Mimo tego, że  w butach do szosy i  w butach do mtb mam albo  karbonową podeszwę(szosa) albo wstawkę  z carbonu (MTB) odczuwam przepaść po przejściu  z szosy na mtb, jeśli chodzi o podparcie stopy. Na korzyść szosy i zestawu: pedały Time Xpresso i buty Specialized Elite. Dodatkowym, bardzo ważnym dla mnie elementem dopasowania tych pedałów. Jest możliwość poprzez zmianę ustawienia bloków zmiany Q factora  o 2,5 mm na stronę ja wybrałem szerszy Q Factor co doskonale wpasowuje się  w moja budowę. 

Q Factor to rozstaw osi korb prawej i lewej  w mm. W szosie jest to zazwyczaj poniżej 150 mm  w MTB miedzy około  156mm  do 168 Dla zainteresowanych Bike Fittingiem objawem zbyt małej wartości  Q Factor jest ból  w zewnętrznej części kolana . Zbyt duży Q- Factor to ból  w wewnętrznej części kolana podczas jazdy i krótko po. Absolutnie  w doborze sprzętu i jego ustawieniach nie można się sugerować innymi poradami niż budowa waszego ciała. Jeżeli ktoś ma szerszą miednice i szerzej stawia stopy nie może dać się wkręcić  w teorię że mniejszy Q factor jest bardziej sportowy. Będzie cierpiał, Podeszwa buta po zewnętrznej stronie będzie go wręcz palić. Po co się męczyć są na to proste rozwiązania. 

Problemem  w pedałach Time Xpresso może być to co dla niektórych kolarzy jest zaletą. Mianowowicie jak wszesniej pisałem pedały te cechuja sie bardzo dużym luzem. Przy stabilnej jeżdzie stopa znajdzie swoje miejsce przy dynamicznych akcjach przesuwa sie  w skrajne położenia, które mogą być daleki od naszych optymalnych preferencji. Stąd zawodowcy raczej nie jezdżą na Timach. Nie po to się robi bikefitting żeby stopa przesuwała się o kilka milimetrów  w lewo i  w prawo. Trzeba być swiadomym tej cechy Timów, która dla jednych jest zaletą, a dla innych wadą.

Waga tych pedałów to  hit 190 gram lewy i prawy pedał bez bloków na stalowej osi. Modele Time Xpresso 12 i 15 maja tytanową os i wazą jeszcze mniej. Wyglądają bardzo estetycznie i sportowo.

Sa oczywiście dostępne bardziej przystępne cenowo wersję najtańszej Time Xpresso 2 nie polecam jest nietrwała. Polecam za to wersję Time 4 ma płytkę pod blokiem  z stali i waży 224 gramy komplet, czyli ciążyć na waszym rowerze na pewno nie będzie;-)

Tester

Bartosz Kasprzyk

Road-Racing.pl